www
 
Galéria osobností hydrogeológie - Ladislav MELIORIS

Ladislav MELIORIS (*20.8.1934 †6.10.2007)



Dňa 6.10.2007 navždy dotĺklo srdce prof. RNDr. Ladislava Meliorisa, DrSc., významného vedca, obľúbeného učiteľa a skvelého človeka, významného, doma i v zahraničí uznávaného odborníka v oblasti hydrogeológie. Prof. RNDr. Ladislav Melioris, DrSc. sa narodil 20.8.1934 v Trnave. Po absolvovaní štátneho gymnázia študoval v rokoch 1953-1958 na Fakulte geologicko-geografických vied UK - špecializáciu inžinierska geológia a hydrogeológia. Svoju odbornosť si ďalej prehlboval v rámci ašpirantúry v Moskve u prof. A. M. Ovčinikova. Vedecko – pedagogická kariéra prof. Meliorisa na PRIF UK začala menovaním za docenta v roku 1972. V roku 1981 sa stal profesorom vo vednom odbore hydrogeológia, ako prvý profesor hydrogeológie na Slovensku vôbec.

Výsledky rozsiahlych výskumných prác mu ďalej umožnili v roku 1982 obhájiť doktorskú dizertačnú prácu na tému Podzemné vody kryštalinika Západných Karpát a získať titul DrSc. Ako vysokoškolský pedagóg pôsobil na PriF UK 43 rokov (1958-2001). Prednášal ťažiskové predmety, ako sú regionálna hydrogeológia, hydrogeochémia, podzemné vody a ich prieskum, minerálne vody a i.). Vychoval množstvo absolventov a takmer dve desiatky ašpirantov a doktorandov.

Ako pedagóg pôsobil aj v zahraničí, a to v rokoch 1966-1969 na Univerzite v Satiagu de Cuba a neskôr na univerzitách v Madride, Mexiku a Jordánsku.

Významnú časť svojho života venoval riadiacej a organizačnej práci. Na PriF UK pôsobil v rokoch 1973-1976 vo funkcii prodekana pre vedu a výskum, v rokoch 1980-1983 zastával funkciu dekana PriF UK, prorektorom UK pre vedu a výskum bol v rokoch 1983-1985, a v období rokov 1985 až 1990 bol rektorom Univerzity Komenského, kde sa významnou mierou zaslúžil o dostavbu Prírodovedeckej fakulty.

Prof. Melioris bol hlavným iniciátorom zriadenia samostatnej Katedry hydrogeológie na PRIF UK, a v rokoch 1977 až 1980 bol jej prvým vedúcim. Takto koncom sedemdesiatych rokov už hydrogeológia predstavovala samostatný vedný odbor na UK. Počas svojho pôsobenia na katedre venoval prvoradú pozornosť rozvoju základného výskumu, vypracovaniu metodík hydrogeologického výskumu a tvorbe učebnej literatúry.

Jeho rozsiahla vedeckovýskumná činnosť bola orientovaná do troch hlavných oblastí, a to tvorby metodík výskumu a prieskumu puklinových podzemných vôd kryštalinika horských oblastí, ako aj hydrogeochémie. Významný je aj jeho prínos k riešeniu genézy a režimu minerálnych vôd. Jeho srdcovou záležitosťou boli minerálne vody Levickej žriedelnej línie, ktoré sa stali predmetom jeho celoživotného bádania, ďalej, okrem iných, riešenie hydrogeologických problémov minerálnej vody Mitická a minerálnej vody Maštinská.

Výsledky jeho bádania odzrkadluje bohatá publikačná činnosť, bol autorom a spoluautorom 150 vedeckých a odborných prác, stoviek recenzií, posudkov a návrhov.

Činnosť profesora Meliorisa, ako hydrogeológa bola naozaj mnohostranná. Pracoval v rôznych vládnych, rezortných a akademických radách a komisiách. Podieľal sa na príprave a založení Slovenskej asociácie hydrogeológov. Bol hlavným iniciátorom založenia odborného časopisu Slovenskej asociácie hydrogeológov „Podzemná voda“ a do roku 2004 bol predsedom Redakčnej rady tohto časopisu.

Bohaté vedecké, odborné a organizačné schopnosti v oblasti minerálnych vôd ho ani po odchode na dôchodok nenechali nečinným. V roku 2002 ho minister zdravotníctva vymenoval za riaditeľa Inšpektorátu kúpeľov a žriediel Ministerstva zdravotníctva SR. V tejto funkcii pôsobil do roku 2006. Celoživotné skúsenosti a vedomosti odovzdával ako poradca ministra zdravotníctva pre kúpeľníctvo a žriedla. Kúpele, pramene, žriedla, minerálne vody – to je problematika, v ktorej bol prof. Melioris takpovediac – priekopníkom: bol tvorcom prvého kúpeľného zákona a príslušných šiestich legislatívnych predpisov. Spolupracoval so všetkými kúpeľníckymi a žriedelníckymi organizáciami Slovenska, nešetril čas ani svoju energiu a poznali sem ho aj ako predsedu a člena Štátnej kúpeľnej komisie a Komisie pre cestovný ruch na ministerstve hospodárstva, ako predsedu Komisie pre klasifikáciu množstiev podzemných vôd pre ministerstvo životného prostredia.

Za výsledky svojej práce dostal viacero ocenení a vyznamenaní (zlatú medailu UK, Prémiu Literárneho fondu SR za učebnice, Striebornú plaketu Dionýza Štúra SAV za prínos do rozvoja prírodných vied ai.).

Na prof. Meliorisa, budeme spomínať ako na vynikajúceho učiteľa, významného vedca, excelentného organizátora v riadiacich funkciách a tiež ako na človeka, ktorý vďaka svojim odborným a organizačných schopnostiam vedel spájať ľudí a viesť ich k prospešným cieľom pre slovenskú hydrogeológiu.

Česť jeho pamiatke!


admin@sah-podzemnavoda.sk