www
 
Galéria osobností hydrogeológie - Kvetoslava Hyánková

Kvetoslava HYÁNKOVÁ (*18. 5. 1934 †6. 8. 2020)




Dňa 6. augusta 2020 nás vo veku 86 rokov navždy opustila naša milá kolegyňa a priateľka Ing. Kvetoslava Hyánková, CSc. Narodila sa 18. mája 1934 v Bratislave, kde prežila celý svoj život. Po skončení gymnázia začala v roku 1953 študovať na Chemicko-technologickej fakulte SVŠT v Bratislave a v roku 1956 prešla do Prahy na Vysokú školu chemicko-technologickú. Štúdium ukončila v roku 1958 v odbore Chémia a technológia vody a získala titul Ing. s diplomovou prácou pod vedením prof. Pittera.
Po skončení vysokej školy, v rokoch 1958 až 1965 pracovala v Západoslovenských energetických závodoch v Bratislave vo funkcii vedúcej vodného hospodárstva. Od roku 1965 pracovala na Katedre inžinierskej geológie a hydrogeológie, neskôr od roku 1977 na Katedre hydrogeológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave ako pedagogická resp. vedecko-výskumná pracovníčka. Prácu na Prírodovedeckej fakulte UK ukončila v roku 1998. Počas pôsobenia na fakulte sa venovala pedagogickej činnosti a prispela k výchove celej generácie slovenských hydrogeológov v oblasti hydrogeochémie a ochrany vôd. Výsledkom jej systematickej práce a trpezlivého zbierania poznatkov z domácej, ale hlavne zahraničnej literatúry sú tri učebné texty, ktorých je autorkou resp. spoluautorkou: Hydrogeochémia – cvičenia (Hyánková 1982, Ženišová, Hyánková 1998), Vybrané kapitoly z hydrogeochémie (Hyánková, Melioris 1992), Základy hydrogeológie (Fendeková et al. 1995, 1997). K úspešným obhajobám doviedla vyše dvadsať diplomantov. Bola aj školiteľkou ašpirantov (doktorandov) vo vednom odbore 12-02-09 Hydrogeológia. Spolu s prof. Muchom významnou mierou prispela k zavedeniu výpočtovej techniky do vyhodnocovania hydrogeochemických údajov na Katedre hydrogeológie.
Náplňou jej vedecko-výskumnej práce bol hydrogeochemický výskum orientovaný hlavne na procesy tvorby chemického zloženia podzemných vôd a hodnotenia ich kvality. K najvýznamnejším prínosom pre hydrogeologický a inžiniersko-geologický výskum a prax patrí rozpracovanie metodiky hodnotenia agresívnych vlastností podzemných vôd, čo bolo podkladom pre dizertačnú prácu Agresívne vlastnosti podzemných vôd SR. Ďalším významným prínosom je riešenie vplyvu infiltrácie povrchovej vody na kvalitu vôd riečnych náplavov. Podieľala sa na tvorbe hydrogeologických a hydrogeologických máp v mierke 1 : 200 000 a tiež hydrogeologických máp v mierke 1 : 50 000 (Zvolenská kotlina, Breznianska kotlina). K ďalším témam vedecko-výskumnej práce patrí tvorba chemického zloženia a ochrana minerálnych vôd „levickej žriedelnej línie“, stopové prvky v minerálnych vodách SR, intenzifikácia vodárenských zdrojov (Pohronský skupinový vodovod, povodie Torysy). Výsledky svojej vedecko-výskumnej činnosti publikovala vo viac ako 50 domácich a zahraničných publikáciách a vo viac ako 50 vedecko-výskumných správach. Je spoluautorkou Geologického slovníka, časť Hydrogeológia (1998). Svoju odbornú erudíciu a skúsenosti využila aj ako dlhoročná členka Komisie pre klasifikáciu zdrojov a zásob podzemných vôd MŽP SR. Na jej podnet bola založená v roku 1995 tradícia vedeckých seminárov Hydrogeochémia, poriadaných pravidelne od roku 1995, ktoré prerástli do vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou.
Za pedagogickú a vedecko-výskumnú činnosť jej bola udelená v roku 1984 Strieborná medaila PriF UK a v roku 1989 Medaila mesta Bratislavy. Ing. Kvetoslava Hyánková, CSc. svojou pedagogickou a vedecko-výskumnou prácou veľkou mierou prispela k rozvoju hydrogeochémie na Slovensku a dodnes svojich žiakov inšpiruje.
Naša Kvetka Hyánková bola predovšetkým veľkým človekom, priateľkou a tútorkou, vždy ochotná pomôcť, poradiť a v tichosti hľadieť na úspechy svojich žiakov. V istom zmysle predbehla svoju dobu, jej vízie sa naplnili, ako jedna z prvých poukázala na aktuálnosť sledovania organických látok vode, na špecifickosť hodnotenia podzemných vôd v aluviálnych náplavoch, ako aj na význam oxidu uhličitého pri formovaní vôd v našich podmienkach.

Milá Kvetka, navždy zostaneš v našich srdciach a v našej mysli, nikdy na Teba nezabudneme. Česť Tvojej pamiatke!

V mene kolektívu Katedry hydrogeológie PriF UK

doc. RNDr. Renáta Fľaková, PhD.

admin@sah-podzemnavoda.sk