www
 
Galéria osobností hydrogeológie - Kamil Vrana

Kamil VRANA (* 7. 2. 1952 † 3. 5. 2022)




RNDr. Kamil Vrana, CSc., sa narodil 7. 2. 1952 v Trenčíne. Stredoškolské štúdium s maturitou absolvoval na SVŠ v Ilave (1967 – 1970) a vysokoškolské štúdium geológie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (PriF UK) (1970 – 1975). Vyštudoval vedný odbor geochémia a patril medzi prvých absolventov tohto odboru. Následne na Katedre geochémie PriF UK pôsobil ako asistent a zároveň interný ašpirant (1976 – 1980). Vedeckú ašpirantúru absolvoval pod vedením Ing. Stanislava Gazdu, CSc. V roku 1980 sa zamestnal v Geologickom ústave Dionýza Štúra v Bratislave na oddelení hydrogeochémie ako samostatný vedecký pracovník. Dá sa povedať, že od úplných základov sa postupne vypracoval na vedúceho oddelenia hydrogeochémie (1983 – 1987) a vedúceho odboru environmentálnej geológie (1987– 1990). V rokoch 1994 – 1995 bol riaditeľom GÚDŠ. V roku 1996 odišiel do komerčnej sféry a stal sa jedným z najúspešnejších podnikateľov v geológii.
Počas pôsobenia v GÚDŠ riešil ako zodpovedný riešiteľ alebo spoluriešiteľ celý rad výskumných úloh geochemického a hydrogeologického zamerania. Jedným z jeho najvýznamnejších projektov bol Výskum geologických faktorov životného prostredia Slovenskej republiky, ktorý sa od roku 1991 riešil viac ako 15 rokov. V rámci tohto projektu, najmä jeho samostatnej časti Geochemický atlas Slovenskej republiky (6 dielov a 6 monografií: Podzemné vody, Pôdy, Riečne sedimenty, Lesná biomasa, Prírodná rádioaktivita a Horniny), boli vytvorené významné diela slovenskej environmentálnej geochémie 20. storočia. Týmto projektom sa Dr. Kamil Vrana nezmazateľne zapísal do histórie slovenskej environmentálnej geochémie. Za toto súborné dielo bol ocenený ako koordinátor a riešiteľ kolektívu Cenou ministra ŽP SR „Za prínos v starostlivosti o životné prostredie“ (rok 2000). Projekt, ktorý mal aj významný medzinárodný kontext, bol databázou, inšpiráciou a podnetom pre ďalšie nasledujúce projekty a výskumné úlohy, ktoré sa v ŠGÚDŠ riešia aj v súčasnosti.
Dr. Kamil Vrana bol od roku 1996 v komerčnej sfére zodpovedným riešiteľom a spoluriešiteľom viac ako tristo medzinárodných, celoslovenských, regionálnych a čiastkových projektov, štúdií, posudkov a pod.
V rámci medzinárodných projektov ako koordinátor projektu riešil pre SHMÚ v období 1996 – 1997 projekt PHARE Zlepšenie monitoringu kvality vôd. Ako zástupca projektového manažéra pracoval na dánsko-slovenskom projekte ministerstiev životného prostredia Remediácia znečistených zemín a podzemných vôd, ktorý sa stal jedným z východísk riešenia problematiky environmentálnych záťaží. Pre Úrad vlády SR a Rakúsko koordinoval aj projekt PHARE Koncept manažmentu povrchových a podzemných vôd v hraničnom regióne (2000 – 2001) a i.
Jeho hydrogeochemické práce boli zamerané na viaceré lokality, napr. Pezinské Karpaty, Devínske Karpaty, oblasť Jelšavy, Lubeníka a Hnúšte, región Hornej Nitry, oblasti pre veľkokapacitné zdroje pitnej vody Rusovce – Ostrovné Lúčky – Mokraď, Čunovo, Jelka, Sedláčkov ostrov a Dechtice. V rokoch 1997 – 2005 bol pre MŽP SR a GEOCOMPLEX, a. s., zodpovedným riešiteľom projektu Systém zisťovania a monitorovania škôd na životnom prostredí vznikajúcich banskou činnosťou. Vo veľkej miere sa venoval problematike ochranných pásiem a výpočtov množstva podzemnej vody vrátane minerálnych a liečivých prírodných vôd (Trenčianske Teplice, Lúčky, Bojnice, Nimnica, Turčianske Teplice, Kláštor pod Znievom a Socovce, Maštinec), resp. aj samostatným geotermálnym vrtom (Sielnica, Zelená voda) a posudkovej činnosti.
RNDr. Kamil Vrana, CSc., bol oponentom najrôznejších druhov odborných prác – diplomové práce, publikácie, dizertačné práce, monografie, záverečné správy a pod. Veľmi bohatá je aj jeho publikačná činnosť.
Dňa 3. mája 2022 nás navždy opustil významný slovenský geológ – hydrogeochemik, hydrogeológ a environmentálny geológ, ktorý pozitívne ovplyvnil odborný rast mnohých kolegov viacerých generácií.

Česť jeho pamiatke!

admin@sah-podzemnavoda.sk