www
 
Galéria osobností hydrogeológie - Pavol BUJALKA

Pavol BUJALKA (*7.5.1931 †29.4.2012)



Dňa 29. apríla 2012 navždy opustil rady hydrogeologickej obce Ing. Pavol Bujalka. Pre členov Slovenskej asociácie hydrogeológov je táto správa o to zarmucujúcejšia, pretože sa jedná o jej zakladajúceho člena, ktorý bol v roku 1991 zvolený za prvého prezidenta SAH a v tejto funkcii zotrval celých ďalších desať rokov. Pavol Bujalka sa narodil 7. mája 1931 v Chynoranoch v okrese Topoľčany. Po maturite na Slovenskom gymnáziu v Komárne (1951) pokračoval v štúdiách na Baníckej fakulte VŠT v Košiciach, neskôr na Vysokej škole banskej v Ostrave, ktoré v roku 1955 ukončil na špecializácii inžinierska geológia. Svoju odbornú kariéru začal na Ústave stavebnej geológie v Žiline a v tejto organizácii, ktorá prešla viacerými transformáciami (Geologický prieskum – IGHP – INGEO), pracoval až do konca svojej aktívnej činnosti.

Od svojho nástupu do práce v Ústave stavebnej geológie v Žiline, neskôr začleneného do Geologického prieskumu n. p. Trenčianske Teplice, a Žilina (1958) a od roku 1965 IGHP n. p. Žilina, sa sústavne venoval hydrogeológii až do jeho odchodu do dôchodku. V rokoch 1955–1961 pracoval ako odborný geológ, neskôr ako vedúci geológ úseku (1962–1963) a v rokoch 1966–1981 ako odborový odborný geológ. Vďaka svojej pracovitosti a dobrým organizačným schopnostiam sa stal vedúcim odboru hydrogeológie (1982–1990) a neskôr hlavným geológom IGHP a. s. (1991-1993). V prvých rokoch riešil najmä úlohy regionálneho charakteru. K významnejším patria hydrogeologické prieskumy v oblasti kvartéru Podunajskej nížiny (1967), v oblasti Tepličky nad Váhom a regiónu Turčianska kotlina (1973). Podieľal sa však aj na množstve (cca 80) menších oblastných a lokálnych hydrogeologických prieskumov. V rokoch 1963 až 1965 bol tiež členom expedície, ktorá zostavovala geologické mapy (1 : 50 000) severného Tuniska, kde pracoval ako expert v tuniskom Service Géologique.

Zásluhou jeho aktivity sa do hydrogeologického prieskumu začali zavádzať výpočtové metódy a tomu zodpovedajúce postupy v prieskumných prácach. Vyzdvihnúť treba aj členstvo v poradných orgánoch, a to nielen v rámci podniku, rezortu ale aj v celoštátnom meradle, hlavne pri spracovávaní koncepčných materiálov zameraných na rozvoj hydrogeológie. Zvlášť sa venoval hodnoteniu zásob podzemných vôd, čo rezultovalo až v spracovaní radu interných odborných pokynov pre výpočty zásob podzemných vôd. Bol členom celoštátnej komisie pre spracovanie smerníc a zásad pre klasifikáciu zásob podzemných vôd. Svoje bohaté skúsenosti v tejto oblasti zúročil aj ako redaktor prvej Mapy zásob podzemných vôd Slovenska a mapy Hydrogeologickej preskúmanosti v mierke 1 : 500 000 (1972). Popri riešení odborných úloh sa venoval organizačnej a metodickej práci. Spolupracoval na príprave novelizácie „Klasifikácie zásob podzemnej vody“ a „Metodike oceňovania zásob podzemnej vody“.

Výsledky svojej práce publikoval a zverejnil v cca 40 článkoch a prednáškach. Svoje bohaté praktické skúsenosti uplatnil aj pri príprave Smerného vodohospodárskeho plánu Slovenska. Okrem vlastnej bohatej publikačnej činnosti bol členom redakčnej rady Hydrogeologickej ročenky a časopisov Mineralia Slovaca, Geologický průzkum a Podzemná voda. Podieľal sa tiež na spracovaní významnej publikácie História geológie na Slovensku – Zväzok 2 (2006). Aktívne sa zapájal do činnosti Odbornej skupiny hydrogeológie Československej spoločnosti pre mineralógiu a geológiu – neskôr Slovenskej geologickej spoločnosti. Bol aj členom komisie pre hydrogeológiu a inžiniersku geológiu Karpatsko-balkánskej geologickej asociácie a členom Medzinárodnej asociácie hydrogeológov. Najviac si však spomíname na jeho účinkovanie v rámci Slovenskej asociácie hydrogeológov (SAH), ktorú v roku 1991 pomáhal zakladať. V tom istom roku (1991) bol zvolený za prvého prezidenta SAH a v tejto funkcii zotrval celých ďalších desať rokov. Zvlášť treba vyzdvihnúť jeho aktivitu ako člena organizačného výboru, pri príprave a organizačnom zabezpečení úspešného XXIX. kongresu Medzinárodnej asociácie hydrogeológov (International Association of Hydrogeologists – IAH) v Bratislave v roku 1999.
Za dlhoročnú úspešnú prácu v hydrogeológii získal viaceré ocenenia a vyznamenania. Jeho zásluhy za rozvoj hydrogeológie ocenila Slovenská asociácia hydrogeológov Ing. Pavla Bujalku udelením Pamätnej medaily Slovenskej asociácie hydrogeológov.
Dňa 29. apríla 2012 nás Pavol Bujalka navždy opustil. Odkaz Ing. Pavla Bujalku, prvého prezidenta Slovenskej asociácie hydrogeológov však bude aj naďalej prežívať v spoločenstve profesionálnych hydrogeológov, v asociácii odborníkov ktorej rozvoj a smerovanie pomáhal v rámci svojej púte životom vytvárať.

admin@sah-podzemnavoda.sk